Půl roku s roboty LEGO

Na jaře loňského roku získala naše škola grant Škoda Auto a.s., kterým podporuje technické vzdělávání ve školách v okolí míst, kde firma působí.

Naše škola se této soutěže zúčastnila s projektem využití robotů ve vzdělávání. Z grantu jsme pořídili pět stavebnic LEGO Mindstorms EV3 ve školní verzi a také tři notebooky.

Hlavním cílem projektu bylo založení technického kroužku. Do kroužku od září chodí 16 dětí. Podle předpokladu se přihlásili většinou chlapci, ale máme také tři velmi šikovná děvčata. Také si k nám našel cestu jeden student trutnovského gymnázia, který kroužek našel na webových stránkách naší školy.

Hned při první schůzce se děti vrhly na stavebnice, vybalily spoustu sáčků s mnoha dílky systému Technics, motory, senzory, kabely a mikropočítač a hned se pustily do stavby základního modelu. Na dalších schůzkách se postupně seznamovaly s jednotlivými senzory a motory, jejich zapojením a zkusily přímé programování Lego kostky. Velmi rychle také přišly na možnost bezdrátového propojení robota s chytrým mobilním telefonem. Přímé ovládání robota pomocí mobilní aplikace je u nich dodnes velmi oblíbené.

Žáci sedmých ročníků využili základní model robota při fyzice na laboratorní práci měření rychlosti. Členové kroužku naprogramovali jízdu robota a společně pak skupinka měřila dráhu a dobu jízdy robota. Z naměřených údajů poté vypočítávali jeho rychlost.

Během podzimu jsme si vyzkoušeli první složitější návody z programu od stavebnice a také z internetu. Zatím jsme používali programy dodané s návodem. S některými modely jsme se zúčastnili dne otevřených dveří, kde naše roboty slavily zasloužený úspěch a obdiv nejen malých dětí a spolužáků ale také mnoha dospělých.

Poté jsme se již pustili do stavby ještě konstrukčně náročnějších modelů. To už byla docela fuška, některé jsme stavěli i několik schůzek. Před vánočními prázdninami jsme dostali dlouho očekávané notebooky a tím se zmenšila tlačenice kolem stávajících počítačů, které jsme měli k dispozici. S postavenými modely jsme společně navštívili naše páťáky a společně si s modely pohráli.

Teď nás čeká těžší ale také velmi zajímavá činnost. Velké modely jsme rozebrali a znovu postavili malé jezdítko a postupně začínáme pronikat do tajů programování našich robotů a vymýšlet vlastní programy. Pokud máte zájem, můžete se na nás přijít podívat, schůzky máme vždy ve středu od 14 hodin v učebně fyziky.

 

Projekt „Podpora technického vzdělávání na ZŠ R. Frimla“ realizován za finanční pomoci společnosti ŠKODA AUTO a.s. v rámci grantového programu „Popularizace technického vzdělávání na základních školách“.

Martin Mičola

 


Zobrazení: Alba | Podle data

Roboti Lego


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru