Friml oslavuje republiku

100. výročí vzniku republiky oslavil druhý stupeň po svém. Každý ročník druhého stupně se během dne podrobně seznámil s konkrétním kulatým výročím naší země.

Šesté třídy se zabývaly r. 1918, sedmé podepsáním Mnichovské dohody v r. 1938, osmý ročník měl na starost únorový převrat v r. 1948 a devátý události kolem Pražského jara a okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Odborný výklad si žáci poslechli jednak od svých dějepisářů a třídních učitelů, jednak od odborníka v muzeu, který se zaměřil na události z konkrétních let ve vztahu k Trutnovu a vše doprovodil dobovými fotkami.

Situaci v daných letech nám snad ještě lépe přiblížili pamětníci, kteří povídali o svých zážitcích. Paní Potočková, jež dětství prožila v prvorepublikovém Trutnově, sedmákům vyprávěla o nelehké době, kdy jako Češka musela v r. 1938 opustit s rodinou svůj domov. Pan Němec pak vzpomínal, jak jako šestnáctiletý kluk stál v srpnu 1968 na barikádě, která měla zabránit vstupu polského vojska. Oběma pamětníkům tímto děkujeme.

Dost prostoru zbylo i pro samostatnou práci dětí. Žáci ve skupinkách zpracovávali významné události české historie dvacátého století na plakáty. Vzájemně si svá díla odprezentovali. Ti nejlepší pak s nimi seznámí v následujících dnech v hodinách i další třídy. Práce dětí budou vystaveny na chodbách školy. 

Oslavám republiky se věnujeme už od začátku školního roku. Dobrovolníci z řad našich žáků se mohli zúčastnit soutěže, která jim jednotlivá výročí měla lépe přiblížit. Po 7 týdnů odpovídali na připravené otázky. Za odměnu pojedou v listopadu na výlet do Prahy.

Helena Vašatová


Zobrazení: Alba | Podle data

Osmičková výročí 1918 - 2018


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru